A háború művészete – Varga Zsolt (KerecseN) interjú
Érdekes utat járt be a 20 esztendős felvidéki KerecseN zenekar, hol tagcserék, hol a Covid, hol pedig a mainstream média tartotta vissza őket a siker kapujából, a zenekarvezető, Varga Zsolt azonban a nehézségek ellenére sem adja fel. Ez maga a háború művészete, mindenáron talpon maradni. Beszélgetésünk központi témája a múlt beidézése, ezáltal betekintést nyerünk egy eddig még ismeretlen világba, a színfalak mögé…
Hogyan és hol indult a zenekar?
A KerecseN zenekar 2004-ben alakult, de ennek előzményeként Good Moon Rising néven már léteztünk. Azzal a formációval klasszikus rockzenét (Hendrix, Deep Purple, Black Sabbath, AC/DC, P. Mobil, P. Box, Piramis, Cream stb.) játszottunk, aztán szép lassan egyre több saját szerzemény került a repertoárba, melyek nagy részét a mai napig játssza az együttes.
2004-ben miért változtattatok nevet?
Indokoltnak láttam, hogy egy kifejező magyar - de nem szájbarágós - nevet találjak a zenekarnak. A szövegeink nagy része a magyarságról szól, de nem hálózzuk be magunkat, ezért más jellegű témákat is boncolgatunk. Azt szerettük volna, hogy a nevünk tükrözze a zenekar mondanivalóját. Zenei világunkat tekintve leginkább a rock-metál kategóriába tartozunk, ezt ötvözzük magyaros és ír-kelta népzenei dallamokkal. Bár a zenénk hagyományos alapokon nyugszik, a KerecseN stílusa egyedi.
Mit jelent a Kerecsen szó?
A Kerecsen - óorosz krecset szó átvétele, amely a madár kiáltását idéző hangutánzó szó - egy régi magyar személynév, sólyomféle ragadozómadár, mert a mi zenénk is határokon keresztül szárnyal.
Kerecsen, kerecsen szállj szabadon
Óvjon az ég hosszú utadon
Hullámzik szárnyad a hajnali szélben
Hozd el a fényt a Kárpát-medencébe
Hogyan kezdődött? Indultatok tehetségkutató versenyeken?
A zenekarral számos tehetségkutató versenyen mérettettük meg magunkat és ezekből elég sokat meg is nyertünk.
Komolyabb fesztiválok?
Több magyarországi, erdélyi és felvidéki fesztiválon is bemutatkoztunk, mint például a Rockmaraton, Tősfeszt, Magyar Sziget, Generációk Találkozása Zoboralja, Felvidéki Magyar Sziget, Pannónia Fesztivál.
Mikor jelent meg az első lemezetek?
2005-ben elkészült az első album "…örvénylő folyón át ível a híd" címmel. 2008-ban pedig a következő. A kezdeti trió felállás (Varga Zsolt –ének, gitár, Gáspár "Hangya" Krisztián – basszus, Tokár Gábor – dob) négy évig működött. Az új együttesbe már két énekeslány is bekerült. Ez azért is érdekes, mert a műsorunkba ekkor kezdtük beépíteni a népdal-feldolgozásokat, melyekhez azóta is hűek vagyunk. Egyébként 2010-ben újabb cserékre került sor és az énekesnők is távoztak.
Újra fel kellett állnod, új bandát szervezned. Mi történt ezután?
2013-ban próbatermi demót rögzítettünk, amelyen az Emese álma és a Nem vagyok saját, egy moldvai népdal feldolgozás a Hazám, hazám és egy középkori egyházi ének feldolgozás, a Militaris congratulatio hallható. Tudom, hogy húsz év alatt ez kevés, de a jó munkához idő kell. A lemez ma már amúgy is csak egy névjegykártya, mert a lemezeket már nem lehet eladni. Ma már egy zenekar bögre meg póló-eladásból tartja fenn magát. Ez azért elég szomorú.
Nem kell nekem több idegen érzés,
több extrém változat
És nem kell nekem több meddő vezeklés
Ne adja többé parancsba senki, hogy ki volt az áldozat
Kit kell szeretnem és ki az ellenség
Nem kell nekem több kétértelmű burkolt kérdés
És a válaszokkal is torkig vagyok már
Nem kell nekem ez a nyilvánvaló álszent féltés
Nekem ne mondják meg mi az, ami fáj
Hol tart ma a KerecseN zenekar?
Én maradtam egyedül az elsők közül. Sokan jöttek-mentek, de ez annak tudható be, hogy nem egyszerű dolog ez. Áldozni kell pénzt, időt, energiát és nem mindenki hajlandó erre. Meg lehet csinálni azt, hogy évekig szar helyeken szar cuccon, rossz technikai felszereltségekkel rendelkező klubokban játszol, de akkor az alapján ítélnek meg. Azért nem panaszkodhatok, mert a három alapember már 10 éve, 2014 óta együtt van.
Tavaly megjelent egy új lemezetek
Még 2019-ben kezdtük el a felvételeket, de közbeszólt a Korona vírus. Természetesen fel kellett függesztenünk a stúdiómunkákat, aztán ahogy elmúlt a járvány újra munkába álltunk, de már újabb ötletekkel. Mi lenne, ha vendégzenészekkel színesítenénk az anyagot? A felkérésre olyan profi muzsikusok mondtak igent, mint Pál Kriszti előadóművész vagy Rácz Csabi csellóművész, a pozsonyi szimfonikusok tagja, Ozsvald Dávid-citera, Czifra Zsolti-hegedű és Horváth Zsolti zongora, Hammond orgona. Végül tavaly elkészült A háború művészete című album. Egy kis érdekesség, hogy amikor a felvételeket elkezdtük, még nem volt aktualitása, a háború később jött.
Álmomban láttalak - királynőt a trónon
Fényes udvarod a lábad előtt hevert
Kivétel volt talán az udvari bolond
Ő tudta egyedül, hogy mindez csak szerep
Hol léptek fel mostanában?
Leginkább csonka országban és Erdélyben, mert nálunk Felvidéken már nem annyira egyszerű. Otthon két-három várost leszámítva magyar nyelvű zenével nem rúgsz labdába. Komárom, Dunaszerdahely még szóba jöhet ott, ahol még vannak magyarok.
Budapest?
Budapestet többször is megjártuk, voltunk például a Barba Negrában háromszor is, a Karthagóval, az Ismerős Arcokkal és a Bikinivel, de több kisebb klubban is sikerült megmutatnunk magunkat.
Rajongótábor?
Eléggé szétszórtan van ez a masszív rajongótábor, de azért szerencsére működik a dolog.
Hogyan állnak hozzátok azok, akik még nem hallottak benneteket?
Amikor például valamelyik "nagy" csapat vendégzenekaraként lépünk fel, akkor nem az szokott az történni, hogy a buli közepén megfordulnak és eloldalognak, hanem veszik a lapot még azok is, akik csak a fő attrakcióra érkeztek és nem ismerik a zenekart.
A klub-estéket próbáltátok már?
Ez egy érdekes út lehet Budapesten, gondolkozunk rajta és ha találunk megfelelő befogadó helyszínt, akkor belevágunk. Komáromban próbáltuk KerecseN Fészek címmel és néhány hónapon keresztül működött is és olyan vendégeket hoztunk, mint a P. Box, a Historca, vagy Deák Bill Gyuszi. Szerettük volna felpörgetni a rockzenét a környéken, de sajnos nem jött össze és nem a közönség, hanem a zenekarok érdeklődésének a hiánya miatt.
Vihar
hátán nyargaltunk a sűrű éjszakán
Csillagpor szállt köröttünk három éjjen át
A földön jártunk és a holdra szálltunk a végzet utolért
De a három éjjelt én nem adnám soha semmiért
Te olyan típusú ember vagy, aki nem adja fel az álmait és ez jó…
Nem lehet befejezni, mert eltelik egy bizonyos idő és ráébredsz, hogy hiányzik az életedből és akkor megint elölről kezdheted. A remény mindig meg van, hogy bármikor bejöhet. Ha valamivel rendesen foglalkozol, az előbb utóbb beindul. Sosem tudhatod, hogy mikor jön el a te időd...
Készítette: Fiery