Cikipédia 14/4 - TRIÁSZ - Elveszett dalok 4.

2023.01.16

Az ötödik album színes választéka tulajdonképpen egy olyan stílus-orgiát eredményezett, ami régen lehetetlen lett volna. Ha mondjuk a '80-as években akár egy rockalbumon csak egyetlen diszkósláger jelent volna, vagy fordítva, nem nagyon lett volna aranylemez, de ma már ez másképp van. A hajdani lázadó csövesek és digó, popper ficsúrok ma már lenyugodott, tapasztalt felnőttként egyetértenek abban, hogy bizony régen még a szar is magasabb színvonalú volt, mint a ma született kiemelkedő műalkotások többsége, ezért - már csak nosztalgiából is -, szívesen hallgatja és énekli teli torokból mindkét tábor az "akkori" dalokat műfajtól függetlenül. Nem az emlékek szépültek meg, csak a világ lett simlisebb. Kellemes olvasást mindenkinek! (Fiery)

9. Griff: Más nem jutott

Nem tudom miért - vagyis utólag hallgatva már tudom -, de a Griff együttes nekem teljesen kiesett. Egyéb okokból kifolyólag nem követtem rövid pályafutásukat, éppen ezért, amikor meghallottam a lemezen ezt a számomra még ismeretlen dalt, elsőre azt gondoltam, hogy ez egy régi Tátrai Band szerzemény, mert Sipos Peti élethűen adja vissza Vertig Józsi hangját és a dallamok stílusában is hangról-hangra majdnem ugyanaz. (Ha valaki nem tudná, az első Tátrai Band albumon még a később, '90-ben autóbalesetben elhunyt Vertig Józsi énekelt).

Rólad nem szólnak szép tündérmesék, nem vagy te hős, folyton küzdő nemzedék.

Túl merész soha nem voltál még, álmaidat mindig ellenőrizték, múltadat mindig számonkérték.

Állsz némán, nézed a kezed, úgy sírnál mégse lehet.

Boldog jövő, hazugság, régen tudod már.

Szavaid idegen szózatok, minden kincsed olcsón adod.

A Veled zokogó hajnalok, neked sajnos ennyi jutott.

Érted imádság sosem hangzik el, nem vagy te szent, örök példa sem leszel.

Kegyeidért senki nem vérzik el, gondold meg hát érted senki nem felel.

Önmagad mégis miért adnád fel.

Állsz némán, nézed a kezed, úgy sírnál mégse lehet.

Álmod szép, mégis más, mint a valóság.

Most, hogy az internet adta bőséges lehetőségek tárházában megismerkedtem a Griff munkásságával, továbbra sem lesz a kedvenc zenekarom, de ez, mint tudjuk szubjektív vélemény, ettől függetlenül még sokan szerethetik és bizonyára rengeteg rajongónak válik kedvencévé ez a dal, amit a három fejű sárkány ezt a zenei újragondolást is ügyesen építette be a legendás zenekarok ikonikus dalai közé.

10 Demjén: Sohase félj

1977-ben jelent meg Demjén Ferenc: Fújom a dalt című első szóló lemeze, amin közreműködött az ex-bandája, az addig sikert sikerre halmozó Bergendy zenekar is. Bergendy Pistáék talán még titokban abban reménykedtek, hogy Rózsi nem hagyja őket faképnél, de ezek után már inkább ne lottózzanak. A lemez különlegessége, hogy az akkori legnagyobb nevű könnyűzenei fenoménok kaptak szerepet, mint a mindenhonnan kihagyhatatlan LGT, vagy Babos Gyula, Gőz László, Fekete Gyula, Sztevanovity Zorán, de Zalatnay Sarolta is. Az egyik legfontosabb "játékostárs" Papp Gyula volt. A kor kihívásainak megfelelően ekkoriban fogalmazódott meg Demjén fejében egy újabb, modernebb rockzenekar alapítása Gyuszival - ez lett volna a V' Moto Rock -, végül teljesen más zenészekkel (Sáfár Öcsi kivételével a V73 tagjaival) jött létre a később legendássá vált banda. Az album az elbeszélések alapján nagyon lassan készült, mert minden egyes felvételi napon egy alkoholos üvegekből felállított spanyolfalon kellett túl jutni, ami olykor segített, olykor nem. Ne értse félre az olvasó, mert nem átugrani kellett az ott hagyott göngyöleget, hanem ki kellett inni az isteni nedűt. A végeredmény így is magasszintű szakmai elismerés volt. Mondjuk, akkoriban ilyen zenészekkel nem nagyon lehetett mellé lőni, minden idők egyik legjobb magyar nagylemeze lett.

Nádason, fákon és lombokon, ördögi hárfazenét muzsikál a mocsárszagú nyár,

Az ősanya földszagú ágyán pilled a törtszívű vándor, mint szárnyszegett gólyamadár.

Néha nyitja szemét, s feje billeg, tán veszve az út, s vele minden.

Ha erőd a reményhez sincsen, ha nincs remény, ha nincs remény, ha nincs remény

De a nap halotti maszkban, mint éj, ma színházat játszik, épp színpadra lép,

S a tények jó szívű doktoraként lekacsint rá, sunyi holdja szemén és szól...

Míg a föld pokol országrészein el nem tűnik a baj, kicsinyes panaszodról vándor,

Ne beszélj és sohase félj, sohase félj, sohase félj...

A Sohase félj egy a többi nagy Demjén slágertől eltérően egy nagyon komoly és erősen igényes szerzemény, amit az is bizonyít, hogy még Kóbor János is elénekelte. A szövegvilág szinte átkúszik a dallamok felett és önálló életre kel. A dal mondanivalója, mélyértelműsége és a történetábrázolás-intelligenciája kiemeli az átlag slágerek közül. Ez a dal ezek után persze akkor nem lett sláger, mert ez sokkal, de sokkal több volt annál. Ezért is fontos a Triász missziója, hogy rátaláljon erre és az ehhez hasonló művészi szuper produkcióra és tovább vigye a magyar könnyűzenei történelem legékesebb passzusait. Ez alkalommal rengeteget segített a ráncfelvarrás, a modernebb köntösbe bújtatás.

11.A Omega: Babylon

1987-ben szokásához híven húzott egy merészet az Omega. Bár a babona szerint illett volna a tizenhármas számot átugrani, de ez akkor is a zenekar tizenharmadik lemeze volt és ugye a szocializmusban nem volt mitől félnünk, főleg nem a nyugati posvány fertőző rémmeséitől. Persze az album nem ezért nem váltotta be igazán a remélt sikert, egyszerűen csak egy olyan rock - vagy inkább metál - lemez lett, ami akkoriban nem volt érdekes. "Na nehogy má' a zomega lázongjon!" A lemez címadó dala, a Babylon az időszaknak megfelelően metálosra sikeredett, de ez pont az a lyuk volt, ami ugyanúgy nem fért bele a Trombitás Frédin, a Lénán, vagy a Csillagok útján rajongói szívébe, mint a Pokolgépen, vagy Ossiánon nevelkedett ifjúság szívébe sem.

Gyere le, Isten, mondd, mit akarsz! Már ezer éve folyik a harc. Mire vársz, új Babylon épül

Megfestett arcod nekem örül, mögötte semmi, fekete űr, mire vársz, új Babylon épül

Eljön a másnap, nem lesz több társad a műved elkészült

Mosolyod torzít, feszít a kín, nem marad senkid, ledől a híd. Mire vársz, új Babylon épül

Sunyi a csend, ma sokat ígér, holnap már ordít valakiért. Mire vársz, új Babylon épül

Ne mutass másra, ha te vagy a gyáva a műved elkészült

Eljön a másnap, nem lesz több társad

Ne mutass másra, ha te vagy a gyáva, a műved elkészült

Ha nem lesz ember, harcol a gép, egymással szemben buta igék. Mire vársz, új Babylon épül

Gyere le, Isten, ideje már, félek, ha késel, Babylon áll. Mire vársz, új Babylon épül

Ha eljön a másnap, nem lesz több társad

Ne mutass másra, ha te vagy a gyáva, a műved elkészült 

Ettől függetlenül a szöveg az Omegától addig távol álló nyersességgel, kemény odamondással bírt, ahogy azt a kor megkövetelte volna. Csak éppen nem az Omegától, hiszen abba az álomvilágba, amit a zenekar kínált a több mint 20 év alatt, inkább furcsa volt, nem lehetett hova tenni. Ettől függetlenül a dal ütősre sikeredett és szerencsére ma már az egyik kedvenc csemegéje a nosztalgiázni szándékozóknak. Miből veszem le, hogy ez egy metál lemez? Egy kis ötlet az AC/DC-től Harangok címmel, ossiáni igazságot tartalmazó Gonosz város, vagy a Júdás című dal (Judas Priest) szintén a tarzani erőt sugározza. Az Utolsó ítélet címével egy jól hangzó Pokolgép nóta is lehetne. Az Omega pont attól volt jó, hogy nem elégedett meg az addigi sikerekkel, hanem keményen próbálkozott mindig valami újat, valami divatosat csinálni. Nem mindig jött be.

11.B Omega: Könyvelő álma

1976-ban kislemezen, 1977-ben pedig az Időrabló című lemezen adta ki az Omega A könyvelő álma című dalt. Ez a szövegvilág akkor igencsak újdonságnak számított. Ki a tököm ír dalt egy doboló könyvelőről? És óriási siker lett. A könnyűzene világában akkoriban mindent kimerített a szerelem, mint téma. Nagyon kevés zenésznek jutott eszébe - de a sanzonbizottság, vagy a Hanglemezgyár úgysem engedte volna -, hogy ne a már megszokott, bevált receptről írjon egy dalt. Jó, a rend kedvéért azért volt jó pár zenekar, akiket a munkásfiatalok sorsa ihletett meg, vagy az aluljárók farkasfiai és torkuk szakadtából üvöltözték, hogy a becsület bárminél többet ér. ne feledjük, '76-ot írunk! De a Piramis is csak a fiataloknak a fiatalságról írt opuszokat, erre jön az Omega és odalapátol egy ízig-vérig rocknótát egy negyvenéves átlagemberről.

Egy negyvenéves könyvelőnek szörnyű álma volt

Pénzt adott egy rockzenésznek, s este ő dobolt

Írógépén a négyet hozta, tiszta showman, mondták róla. Nem volt még így feldobódva soha

Egy negyvenéves könyvelőnek furcsa álma volt

Másnap reggel az asztalánál elgondolkodott

És jött az álom folytatása, mellét verte dús szakálla. Dobverőt vitt az aktatáska helyett

Szegény ember ettől kezdve kettős életet élt.

Nappal körmölt, de jött az este és ő újra zenélt

Egy negyvenéves könyvelőnek szörnyű álma volt

Pénzt adott egy rockzenésznek, s este ő dobolt

Írógépén a négyet hozta, tiszta showman, mondták róla. Nem volt még így feldobódva soha

Szegény ember ettől kezdve kettős életet élt.

Nappal körmölt, de jött az este és ő újra zenélt 

A hetvenes évek közepén a negyvenéves könyvelő maga volt a többségi társadalom megtestesülése, a jól vasalt, dolgát tudó mintapolgár, aki azonban lelke mélyén mégiscsak szabadságra, lázadásra vágyott. Ki ne akart volna legalább egyszer kitörni az unalmas, szürke hétköznapokból, megmártózni a népszerűségben, a sikerben? Az Omegán keresztül a Könyvelő mindezt megtehette, de csak azért, mert rajongóinak akkori többsége már éppen negyven körüli átlagember volt.

11.C Omega: Életfogytig rock and roll

Egy 1981-es szerzemény, ami nagyszerűen ötvözi a hazai meghatározó rock-vonulatot. A zenekar ekkor már szakított az űrmuzsika hagyományával és egy szinttel feljebb lépett. Mondjuk 1981-ben ez még belefért, de ezután egy időre - mint minden rockzenekarnak, az Omegának is - befellegzett. Bár a társaságot egy darabig még vitte a mítosza és a külföldi fellépések, itthon szép csendben eltűnt, hogy szokásához híven átalakuljon, modernizálódjon.

Mit érdemel, aki nem érti, mi az, amit megtanult. Aki sose fogja lemérni, csak cipeli a nehéz súlyt?

Életfogytig rock and roll, kapod, amíg élsz!

Életfogytig rock and roll, ez az a sziget, ez a sziget, ahol élsz!

Mit érdemel, aki úszni kezd, és nem kell neki segítség, maga keresi a nyílt vizet és nem hagyja, hogy kimentsék?

Életfogytig rock and roll, magadról ítélsz!

Életfogytig rock and roll, tied a sziget, de csak a sziget, ahol élsz!

Életfogytig rock and roll, kapod, amíg élsz!

Életfogytig rock and roll, tied a sziget, de csak a sziget, ahol élsz!

Mit érdemel, akit nem zavar a sehova se tartozás, aki állandóan mást akar, valamilyen változást?

Életfogytig rock and roll, sziget, ahol élsz!

Életfogytig rock and roll, valahol ez az, valahol ennyi az egész! 

Az Életfogytig rock and roll a mai napig nagy kedvence az Omega közönségének, mert a boldog hardrock időket hozza vissza. Az Omega akárhogyan is újított, mindig képes volt megmaradni Omegának. Legyen az beatzene, klasszikus rock, űrrock, hardrock, vagy metál. Kóbor János csapata azért is maradt mindvégig a csúcson, mert a hagyományaikat megőrizve képesek voltak megújulni, amit kevesen mondhatnak el magukról a világban, mint a Queen, a KISS, a Rolling Stones és a ZZ TOP, vagy itthon az Edda.

Folytatjuk... (2023.01.18.)

Írta Fiery