Cikipédia 14/47 Miért maradt el a Lord koncert, avagy vihar a biliben 1.rész

2023.10.26

Van-e hírértéke annak, ha egy vidéki előzenekar nem kapja meg a beígért fellépési lehetőséget? Érdemes-e rugózni a nagy közönség szemében jelentéktelennek tűnő problémán, vagy mindez csak nekik probléma? Az esetek 99%-ban senkit nem érdekel az, hogy a nagyok, a klubok, vagy a mindenható menedzserek hogyan szúrnak ki egy kis bandával. Az alábbi 1983-84-es történet most is szinte mindennaposnak számít, de mit számított ez akkor és mi lett az eredménye? Tényleg csak vihar a biliben, amit egy ambíciózus rockzenész és újságíró barátja robbantott ki, vagy felforrt a tenger is a sztoritól? 

1983-84-re a korabeli sajtó szerint a rockzene már kimúlt, úgy gondolták, hogy a műfajról már nem érdemes beszélni. Temetésről beszéltek, meg halottról, miközben a pusztavacsi rockfesztiválon 150.000 rajongó volt jelen, a P. Mobil teltház előtt tartotta meg elektromos temetését az Ifiparkban és ott volt a Karthago egy évvel korábbi karácsonyi koncertje a Nemzeti Sportcsarnokban. Mindezek mellett persze valóban új szelek fuújtak, hiszen az Első Emelet, az R-GO, valamint a Dolly Roll érezhette magát a csúcson, de beindult a KFT szekere is.

1983-ban a Karthago együttes Ausztriában a villachi fesztiválon a Requiem című dalával győzedelmeskedett, ezek után a zenekart a német nyelvterületeken, mint Svájc, NSZK és természetesen a sógorok hazájában nagy érdeklődés kísérte. Ennek ellenére fájdalmas volt látni, hogy ez a rág óta áhított siker mennyire nem volt fontos az itthoni "szakmának", holott 1979-ben éppen dr. Erdős Péter jelentette be, hogy három éven belül világsztárja lesz Magyarországnak. Sejthetjük, hogy ezúttal nem a Karthagóra gondolt. A zenekar közönsége idő közben kicserélődött, a régi rock rajongók kiöregedtek, belefáradtak, eltűntek a koncerttermekből, a Requiem viszont elhozta a rádiós nemzedék rajongását, ahogy később az Edda, a Korál, az LGT, vagy a Bikini esetében is.

A Karthago legénysége nem elfogadva a rockzene halálát továbbra is nagy célokat tűzött ki maga elé: meghódítani a nyugat-európai közönséget, ami az Omegán kívül senkinek sem sikerült. A sikerhez minden, azaz majdnem minden adott volt, de az itthoni magyar kultúráért felelős főelvtársak ezt amennyire lehetett, inkább gátat képeztek. Például a zenekar egyszer bekerülhetett volna egy komolyabb nemzetközi show műsorba egyetlen kelet európai sztárként, de amikor megérkezett a kikérőjük, azt a választ kapták az osztrákok a Rendező Irodától, hogy a Karthago nem ér rá, mert Bivaly-Piripócson van egy lekötött fellépése. Ajánlottak a Karthago helyett mást. De ez egy másik történet lesz.

A Karthago zenészei mindenkinek meg akartak felelni, de tudták, hogy ez lehetetlen. Mivel a disszidálás szóba sem jöhetett, úgy döntöttek, hogy alávetik magukat a magyarországi könnyűzenei hadurak akaratának. A banda tehát kénytelen-kelletlen hazajött és folytatta mindennapi életét, de a lehetőséget továbbra sem adta fel. Az osztrákok (Warner úr) nagy fantáziát láttak az öt zenészben, ezért megszerveztek egy koncerttel egybekötött tévéfelvételt 1983 december 23-ra, a Nemzeti Sportcsarnokba.

A tervek szerint a koncertet kamerákkal rögzítik és azt bemutatják az összes német nyelvterületen, sőt a hanganyagból az Omega stúdió segítségével – és ez fontos lesz a későbbiekben - nagylemez is lesz. Lázas készülődés következett. Ekkoriban már nem minden nap töltött meg egy egész sportcsarnokot egy hazai rockzenekar, előrelátóan ezért is szervezték a bulit a jóval kisebb Nemzeti Sportcsarnokba.

A szervezők úgy döntöttek, hogy bemelegítés képpen legyen egy olyan előzenekar, amelyiknek lehetőséget adnak a nagyobb népszerűséghez, ráadásul képes beindítani a közönséget. A választás egy tehetséges vidéki bandára, a szombathelyi Lordra esett. Vida Feriék nagyon megörültek az ölükbe pottyant lehetőségnek, főleg, ha az még egy esetleges Lord album megjelentetésével is kacérkodott.

A Lord hosszú és kellően rögös utat tett meg ezért a lehetőségért, hiszen Vas megyén kívül nem tudtak befutni és a "szakma" is mindent elkövetett, hogy ez így is maradjon. Mire is gondolok? Következzen néhány példa:

A rockzenekarok szuperkoncertjének egyik lemezlovas-műsorvezetője, Arató András szerint a '82-es év a fesztiváloké. Annyi közös megmozdulás, erőpróba nem volt, mint éppen ez évben. De ez azzal is jár, hogy bármennyire is szeretjük őket, néha bizony unalmassá válnak. Különösen, ha műsoraik egyáltalán nem változnak. De haladjunk sorban, hiszen a koncert délelőtt 11-kor kezdődött a szombathelyi Lord műsorával. A Lord tipikus "lerágott csont" zenét produkált misztikus témákról, a Bermuda háromszögről, az álarcot viselő emberekről és a többi hasonló, untig ismert dologról. A hangerő, a gitárszólók és a bombasztikus szintetizátorfutamok mellett játékukból hiányzik a játékosság, önfeledtség, a vidámság. Helyette vannak jól kontrollált gondolatok, bevett viselkedési módozatok. És még ha többszörös utánérzésről van is szó fenntartják maguknak a jogot, hogy eredetinek tartsuk őket.

A történethez hozzá tartozik az is, hogy ebben az időben felmérést készített az újonnan indult lemezcég, hogy melyik fiatal zenekarnak érdemes lemezt kiadni. Amikor kiderült, hogy a rajongók hatalmas többsége többek között a Lord együttesre szavazott, a felelős, Boross Lajos reagált azonnal, miszerint a Lord rockzenét játszik, ami már egy lerágott csont, szóval a zenekar találjon ki valami mást, valami újat a mélyen tisztelt közönség, mert ő ilyet nem fog kiadni. Az ügyben egy kérdésre Wilpert Imre, a Start szerkesztője is hasonlóképpen nyilatkozott az Ifjúsági Magazinban:

Más zenekarok, a különböző pályázatokon sikerrel szerepelt Lord, Golf, Reflex? — Ezek a zenekarok kevésbé izgalmas zenét játszanak és nem lépnek túl az előző években már megszokott hangzásvilágon.

A Lord mindezek ellenére valóban nagy lehetőség előtt állt, bebizonyíthatta, hogy nem hurkapálcáért vásárolják megyei rajongóikat és a zenéjük igenis megállja a helyét bármelyik színpadon. Persze Vida mester fejében hosszabbtávú elképzelések is megfogalmazódtak. Amennyiben sikerül kapcsolatot kiépíteni a sógorokkal, ő pont le fogja tojni a hazai bürokráciát, egy Ausztriában megjelent Lord lemeztől itthon úgyis mindenki seggre fog esni, de ne rohanjunk előre. A Vas Népe segítségével kezdjünk bele történetünkbe:

Úgy tűnik, meghozza gyümölcsét a tizenegyévi munka, az Edda rock-együttes után újabb vidéki csapat mutatkozhat be az ország nyilvánossága előtt. Méghozzá a szombathelyi Lord együttes. A szimpatikus zenészek december 23-ra meghívást kaptak a Nemzeti Sportcsarnokba, koncertjüket rögzíti a rádió és a televízió is. A részletekről a Lord menedzsere, Zoltán János tájékoztatott: -A fiúk már eddig is többszáz hívet szereztek zenéjükkel maguknak a fővárosban, felfigyeltek rájuk a könnyűzenével foglalkozó intézmények is. Megtiszteltetés, hogy az első magyar beat-koncert színhelyén mutatkozhatnak be, ahol a legendás Illés indult. A Lord a Karthágóval kettős koncertet ad, várhatóan többezer néző előtt. Érdekesség, hogy a Karthago ezen az estén búcsúzik a hazai közönségtől, nyugat európai szerződésük három évre külföldre szólítja őket.

A Lord egyébként változtatott zenei stílusán, dallamos, úgynevezett amerikai rockot játszik. Előtérbe került a vokál, a billentyű, a hangszerelés is igényesebb. A fiúk szorgalmasan gyakorolnak, (remélhetőleg sikerül a bemutatkozás a nagy nyilvánosság előtt. Felvételünkön a szombathelyi együttes tagjai láthatók.

A zenekarral együtt Szombathely ifjúsága is fellelkesült és a helyi sajtó segítségével - szintén Vas Népe – külön közleményt is kiadtak, amiben azért komoly szerepet játszott Vida mester kiváló üzleti érzéke is:

Vas megyei Kirendeltsége 1983. december 23-án, 16.30 órakor Budapesten tartandó Lord—Karthágó koncertre kellő jelentkezés esetén külön buszt indít. Részvételidíj: 390, — Ft. Jelentkezni azExpress Utazási Irodában, Szombathely, Bajcsy-Zs. u. 12.

A szombathelyi rock rajongók úsztak a boldogságban, amikor megérkezett az első kijózanító pofon. Országos érdektelenség miatt még mindig csak a Vas Népe hasábjain. Az újságíró - marketinges - később egy Lord együttesről szóló könyvet adott ki.

Korábban hírül adtuk, hogy a szombathelyi Lord zenekar Budapesten, a Nemzeti Sportcsarnokban szerepel, közösen a Karthago rockcsoporttal. Az eseményről a televízió is tudósítani kívánt. Számos érdeklődő akadt a megyében a koncert iránt, így az Express több autóbusz indítását tervezte. Mindezt már múlt időben, mert a Lord koncert elmarad. A miértre Zoltán János, a PRO menedzseriroda munkatársa válaszolt.

— A Lord lelkiismeretesen készült, minden együtt volt egy remek koncerthez - mondta. — Beindítottuk a propagandát Budapesten is. A Karthágó vezetője, Szigeti Ferenc nagy sikert jósolt a szombathelyi fiúknak. Nem tudok mást mondani — működésbe lépett a rockmaffia: a START stúdió zenei szerkesztője és Kóbor János, az Omega stúdió vezetője nem engedélyezte, vagy inkább megakadályozta a fellépést.

— Milyen indokkal? — Díszletként oszlopos csarnok épül majd a színpadon, s szerintük csak egy együttesnek marad hely. A második számú indoklás szerint az Omega fog hangosítani. — az miért fontos? — A Lord olyan felszereléssel rendelkezik, amely tökéletes koncerthangosítást tesz lehetővé. Azaz nem kellene az Omega felszerelését súlyos pénzekért bérelni. Ebbe Kóbor Jánosék nem mentek bele, így a Lord koncert kútba esett. Megjegyzem, a koncerten a Lordnak egy fillér haszna sem lett volna. Ellenben majdnem bizonyos, hogy befutottak volna a szombathelyi fiúk, nem kis részt a televíziónak köszönhetően. A koncert iránt egyébként itt Pesten nagy az érdeklődés, december 23-án sajnos csak a Karthágót láthatja a közönség. Rendkívül sajnáljuk a történteket, de nem vagyunk abban a helyzetben, hogy változtatni tudjunk rajta. — Köszönöm a tájékoztatást.

És az eddig barátságos kis szellő hamarosan iszonyatos viharrá alakult, valljuk be mesterségesen fújt a passzátszél az akkor távolinak számító nyugat felől. Újabb, még keményebb vádak fogalmazódtak meg, természetesen a Vas Népe oldalán:

A hírre még azok is felkapták a fejüket, akiktől pedig távol áll a rockzene. Bizonyos manipulációk következtében elütötték a szombathelyi Lord együttest egy fontos fellépéstől Budapesten. A tervek szerint december 23-án a népszerű Karthago együttessel közös koncertet adott volna a Lord a Nemzeti Sportcsarnokban. Nem így történt. A szombathelyi fiúknak nem jutott hely a színpadon. Immáron sokadszor. Érdemes egy kicsit elidőzni a több mint tízesztendős zenekar háza táján, a teljesség igénye nélkül kutatva a kudarcok okait. A Lordot, még a műfaj fénykorában egy szombathelyi fiatalember, szakmájára nézve géplakatos, Vida Ferenc alapította. A csapat akkoriban egy volt a sok közül, s nem is a legismertebb a megyében. Részben a Művelődési és Sportháznak köszönhetően lassacskán feljött az együttes, több személycsere után kialakult végleges karaktere. Egyre színvonalasabb dalokkal rukkoltak ki a tagok, sikereket aratva koncertjeiken. Vida Ferenc mellett ma az együttes tehetséges tagja, szólógitárosa Erős Attila, a Járműjavító Üzem dolgozója. Az énekes Pohl Mihály soproni, a próbákra vonattal jár, saját költségén. Ő TÜZÉP-es eladó, fizikai munkás. Török József billentyűs a Volán 17. számú Vállalat autószerelője. Hosszú ideje csak éjszakai műszakban dolgozik, hogy fizetni tudja felszerelésének részleteit. Nádas Károly a Lord dobosa, nős, családos, az ÉLGÉP-nél vasesztergályos. Újabban a csapat dalszövegírójának számít Balogh József költő-tanár, nagysimonyi lakos. A hetvenes évek végén úgy tűnt: sikerüli betörnie a Lordnak, jó kapcsolatokat építettek ki több vezető rockegyüttessel. Egyebek között a már veteránnak számító Omegával is. Álló éven át kölcsönözték szerelésüket a híres zenészeknek, csupán a rezsiköltségeket számították fel. Cserébe Omegáék eszmei, erkölcsi támogatást ígértek. A szombathelyi fiúk körül az utóbbi egy-két évben azonban hűlni kezdett a levegő. Koncertjeik egy részét lemondták, vagy nem sokkal a fellépés előtt törölték őket a szereplők listájáról. Miközben zeneileg erősödtek, rajongótáboruk szélesedett — csökkentek esélyeik az áttörést illetően. A Győri Rádió kivételével a tömegkommunikációs csatornák zárva maradtak előttük. A kudarc-széria idén a Color együttessel kezdődött. Kilenc dunántúli koncertért cserébe e koncertek megtörténtek — a Color debreceni, illetve Debrecen környéki fellépéseket ígért. Az Ígéret ígéret maradt. Következett a miskolci rockfesztivál — különösebb indoklás nélkül a Lordot kihúzták a fellépési tervezetből. Ráadásul az NDK-beli Mondie meghívás sem jött be — csupán ezen az ügyleten 20 ezer forintot veszített a gárda. Érvényes meghívásuk volt nemrég Mariborba is, a Magyar Hét keretében egy koncertet helyeztek kilátásba. Komolytalan szervezés következtében, a rengeteg felszereléssel kiutazó zenészek fel sem tudtak lépni. Gondolhatnánk, ennyi kudarc elvette a szombathelyi fiúk kedvét. Nem így történt. Időközben hivatásos menedzser kezdett el foglalkozni az együttessel, a napi munka mellett egyre többet próbáltak az MSH kámoni klubjában. Úgy tűnt, megéri a sportcsarnok-beli közös koncert valóban rangos eseménynek ígérkezett. De nem sokkal a fellépés előtt értesítést kaptak bizonyos technikai nehézségek miatt nem szerepelhetnek a fővárosban. Jellemző a sebtiben hozott döntésre, hogy szinte a "kapuban állították le" a közös koncertre invitáló plakátokat. A Karthago a Lord nélkül koncertezett. Felvetődik a kérdés kinek, vagy kiknek áll érdekében a Lord — más feltörekvő együttesek — nyilvános fellépési, s más publikálási lehetőségednek. beszűkítse? Évek óta miért ugyanazok az arcok szerepelnek a televízió könnyűzenei programjaiban, miért ugyanazok az öregedő együttesek határozzák meg a hazai könnyűzenei életet, irányvonalat? Hol vannak, hova tűntek a fiatal tehetséges csapatok? A Lord útja sajnos egy kicsit válasz arra, hogy manapság nem akkora esélyei vannak egy-egy új, feltörekvő csapatnak. A rockzenei piacot mintegy felosztották, s akinek nem sikerült időben részvényeket vásárolnia kívül került a körből. A részvényesek többségét pedig nem a lehetséges utánpótlás soraiban kell keresnünk. A kör úgy tűnik bezárult. A Lord anyagilag csődbe került, a zenészek letörtek. Vida Ferenc szerint fél éven belül várható a feloszlás, elfogyott az snergáa. Mindezek fényében különös hangsúlyt kap egy, az Esti Hírlapban december 28-án megjelent terjedelmes cikk, Lobog tovább az Omega-autó címmel. idézet belőle: 984 elejétől Presser—Kóbor-műhely indul új tehetségek felfedezése, zenei képzésére. Oly módon is szeretnék segíteni a fiatal együttesek indulását. Magára vessen az, aki az autóról lemarad.

A hír még mindig csak a megyei újságban volt hír, de ugye a zenekarnak a negatív reklám is reklám. Ennek ellenére a vihar még mindig csak egy biliben hőömpölygött, mert valjuk be magunknak őszintén, hogy hány előzenekarral cseszett ki már a "szakma" és soha nem lett következménye. Ez az ügy is jelentéktelennek volt minősíthető, de már nem sokáig!

Felháborodva olvastam a Vas Népe december 31-i számában megjelent Lordék kálváriája című írásukat. Régóta figyelemmel kísérem az együttes munkáját és muzsikáját, így nem értem, hogyan uralkodhat ilyen állapot és bánásmód a vidékiekkel szemben: Örülök, hogy a televízió szilveszteri rock válogatása teljes egészében igazolta az újságíró megállapítását. Sajnálnám, ha az együttes úgy döntene, hogy feladja a harcot, és ezzel megvonná az ifjúságtól azt a zenét, ami még bennük van. Úgy gondolom, ennyi éves kemény munka és a muzsikájuk színvonala egészen más díjazást érdemelne. Az együttest kedvelők nevében kérem azokat, akik tudnak tenni valamit érdekükben, álljanak melléjük.

Mivel ezek után sem reagált senki a megszólítottak közül, a Vas Népében megjelent vádakra, a következő célpont már a fiatalok országos lapja, a Magyar Ifjúság volt:

Kedves Magyar Ifjúság! Megyénkben (Vas) nagy várakozás előzte meg a szombathelyi Lord együttes 1983. december 23-i, a Karthágóval tervezett közös koncertjét, amelyre a Nemzeti Sportcsarnokban került volna sor. Mindenképpen nagy jelentőségű lett volna ez a koncert az együttes további pályafutásában. Arról nem is beszélve, hogy egy televíziós felvétel mit jelentett volna. A nagy érdeklődésre való tekintettel az Express több autóbusz indítását tervezte a megyéből. Végül a Lord együttes nem szerepelhetett. A miértre Zoltán János, a PRO menedzser iroda munkatársa a következőket nyilatkozta a Vas Népe 1983. december 18-án megjelent számában: "— A Lord lelkiismeretesen készült, minden együtt volt egy remek koncerthez — mondta. — Beindítottuk a propagandát Budapesten is. A Karthago vezetője, Szigeti Ferenc nagy sikert jósolt a szombathelyi fiúknak. S nem tudok mást mondani, működésbe lépett a rockmaffia: a START stúdió zenei szerkesztője és Kóbor János, az Omega-stúdió vezetője nem engedélyezte, vagy inkább megakadályozta a fellépést. — Milyen indokkal? — Díszletként oszlopos csarnok épül majd a színpadon, s szerintük csak egy együttesnek marad hely. A második számú indoklás szerint az Omega fog hangosítani. — Ez miért fontos? — A Lord olyan felszereléssel rendelkezik, amely tökéletes koncerthangosítást tesz lehetővé. Azaz nem kellene az Omega felszerelését súlyos pénzekért bérelni. Ebbe Kóbor Jánosék nem mentek bele, így a Lord koncert kútba esett. Megjegyzem: a koncerten a Lordnak egy fillér haszna sem lett volna. Ellenben majdnem bizonyos, hogy befutottak volna a szombathelyi fiúk, nem kis részt a televíziónak köszönhetően. A koncert iránt egyébként itt Pesten nagy az érdeklődés, december 23-án sajnos csak a Karthágót láthatja a közönség. Rendkívül sajnáljuk a történteket, de nem vagyunk abban a helyzetben, hogy változtatni tudjunk rajta. Üdvözlettel: 111 aláírás

A Lord zenekar mögött állt a megyei sajtó és a helyi rajongóbázis és ezzel már lehetett valamit kezdeni, inkább a fővárosi ingerküszöbbel volt probléma. Egyszerűen a megszólítottak nem érezték, hogy a fenti vádakra illene reagálni, viszont a Magyar Ifjúság már eléggé központi sajtóterméknek számított. Nem volt mese, meg kellett szólalni végre. 

A folytatásban azonban nem csak a válaszokat, ellenválaszokat és magyarázkodásokat mutatom be, de jegyzek majd egy koncertbeszámolót, valamint röviden elmesélem, hogy a két zenekarral mi történt az eset után...

Folytatjuk: 2023.11.02.

Készítette: Fiery