Jótékonyság, jó buli - Debreczeni Ferenc "Ciki" interjú

2017.11.02

A november 4-i, szombat esti fellépők névsora tulajdonképpen egy sportcsarnokos bulit sejtet, ám a helyszín ennél érdekesebb. Révész Sándor, Závodi János, Benkő László, Debreczeni Ferenc, és Jankai Béla ezúttal egy jótékonysági koncerten lépnek fel. Helyszín: a Péterfy Baleseti Központ Dologház utcai bejárója. Az este házigazdája természetesen, a Dr. Rock zenekar, vendég a B52.

Hogyan született az ötlet, hogy korházban legyen rock koncert?

Tasnádi László: Van a Dr. Rock zenekar és az ő barátai. Az élet úgy hozta, hogy vannak orvosok és vannak betegek, akik összejöttünk. Egy éve kialakult két olyan lehetőség, amin szívesen vettünk részt. Ilyen volt a Gyöngyösi korház jótékonysági koncertje, amit Jankai Béla és Benkő Laci szervezett, ahol fellépett a Dr. Rock, a B52, valamint az Omega egy része. Ezt a koncertet később megismételtük az is sikeres volt. Mindkét bulit látta és hallotta a mi korház igazgatónk, akinek ez nagyon tetszett. Legközelebb, amikor összefutottunk, rám kérdezett, hogy mikor lesz újra ilyen jó kis koncert. Azt feleltem, hogy azt nem tudom, mert ez csak két ilyen ad hoc koncert volt, de ha te is úgy gondolod, akkor szívesen megismételjük a mi korházunkban is. Ő beleegyezett, így a megszokott baráti társaság mellett a Révész-Závodi duó is eljön. Ez a kapcsolat úgy jött össze, hogy én Janót kezeltem, Révész Sanyit pedig egyszer egy kollegámmal operáltam. Akkor ígéretet kaptam, hogy egyszer eljönnek vendégként, amit most november 4-én váltanak valóra. A pénzből vásárolni fogunk a gyerekosztálynak valamit, de hogy mit, az természetesen a bevételtől függ.

Mikor találkoztál először a dokikkal?

Debreceni Ferenc: 1999-ben a Népstadioni Omega koncerten ők voltak az ügyeletes orvosok. Akkor történt, hogy a koncert után nem tudtam lábra állni, ölben vittek az öltözőbe. Volt valami korábbi sérülésem. Amíg a buli tartott az adrenalin működött, addig nem éreztem semmit. Aztán másfél óra múlva, amikor már az alkohol is feloldotta ezt az adrenalint, akkor már nem akart működni, így hát a betegükké váltam, gyakorlatilag három nap múlva szívesen láttak egy kisebb fajta beavatkozásra.

Hogyan kerültél a zenekari képbe?

Debreceni Ferenc: Beteg lettem, és elkerülhetetlenül bekerültem a korházba. Ott feküdtem az ágyon, egy szobában a harmadik emeleten egy furcsa hétvégi délutánon - amikor az élet nincsen, csak a halál -, egyszer csak körbe vett négy orvos. Megkértek, hogy menjek velük. Előtte nem ismertük egymást személyesen, de mást nem tehettem, elindultam velük egy másik épületbe. Mentünk mindenféle zegzugos utakon még a föld alatt is. Kezdtem egyre jobban betojni, iszonyú csövek, kábelek a falakon, keresztül-kasul, megjelölve színekkel, azonnal eszembe jutott a Kóma című film. Jézus Mária, ezek elvisznek engem valahova, rákötnek valami olyan színű csőre, amiben valami teljesen más valami van. De mi lehet az indokuk, talán nem szeretik az Omegát, vagy nem tudom, hogy mi lesz itt a vége. Aztán egyszer csak vége a folyosónak, kicsit följebb mentünk. Egy pinceterületre értünk az ajtóra kiírva, hogy Rehabilitáció, azt sem tudtam mit jelent a szó. Biztosan ott fognak engem meggyilkolni, de amikor kinyílt az ajtó, teljesen más gondolatok csaptak meg. Bordásfalat láttam meg tükörfalat. Na mondom, mi ez megérkeztünk a balett intézetbe? De amikor tovább nyílott az ajtó, akkor végre megláttam a hangszereket, billentyűk, gitárok, meg a dobfelszerelést, és megnyugodtam, hogy itt valami egészen másról, talán nekem is tetsző dologról van szó. Akkor végre elárulták, hogy ők a Dr. Rock zenekar, akik két műtét között muzsikálnak is.

Ekkor megkérdeztek, hogy lenne-e kedved beszállni?

Debreceni Ferenc: Egy bulira szólt a meghívás, két-három számra - mert Benkő Lacit már korábbról ismerték - és lenne-e kedvem játszani. Mondhattam nemet? Megtörtént a dolog, nekem is megtetszett, mert ott a pincében hasonló jó hangulat van, mint itt a BackStage-ben. Dörgött a magyar rock, hiszen előtte Laci azt tanácsolta a fiuknak, hogy magyar rockzenét játsszanak A-tól Z-ig, és ezt mi próbáljuk tartani a mai napig is. Megvolt a buli, nagyon jól éreztem magam és szóltam a srácoknak, hogy szólnak előtte, és időm van, úgy tehetem, akkor szívesen beugrom egy-két számra. Jöttek egyszer, jöttek még egyszer, jöttek harmadszor. Akkor már azt mondták, hogy nem csak pár számra, hanem a teljes repertoárt én doboljam le. Sajnos a dobos doki elment az intézetből messzire, ezért nem tudta vállalni a közös bulikat, így áment mondtam a véglegesre, itt maradtam.

Hogyan kerül képbe az Omega szekció?

Debreceni Ferenc: A Dr. Rock repertoárjában van jó néhány Omega szám, valamit csak a zenekar játszik, de Benkő Lacit is sokszor megszoktuk hívni. Ő volt a Dr. Rock mentora, amikor én még nem ismertem a srácokat. Mint már mondtam, Laci ötlete volt, hogy magyar rockzenét játsszunk és ebbe belefért az Omega is. De hát van Edda, Piramis, Balázs Fecó, de KFT is. Mindenki nem lehet benne, de egy-két jelentős dallal benne van a zenekar interpretálásában. A koncerten Révész Sanyiék is fellépnek, a már korábban említett okok miatt, Jankai Béla. Mostanában orgonista hiányban szenvedünk, de szerencsére érkezett egy új billentyűs, akinek a faterjával még annak idején mulattunk is. Elsősorban orvost szerettünk volna a posztra, hiszen már egy civil van a zenekarban, de nem sikerült. Aki mellett döntöttünk, egy nagyon kedves, ügyes srác, helyt tud állni. Laci pedig mindig is vendég volt két-három szám erejéig. Közben ők Bélával bemutatják, amit korábban duóban csináltak anyagot, és utána visszatérnek a Dr. Rock a színpadra.

A Dr. Rock egy orvosok által alapított magyar rockzenekar. A zenekar tagjai: Debreceni Ferenc, Kolyvek István, Kádas István, Tasnádi László, Bőze Tamás

A Dr. Rock zenekar 1996-ban alakult az Országos Traumatológiai Intézetben. Alapító tagjai orvosok, akik nem elégedtek meg azzal, hogy a betegek életét munkájukkal keserítsék, megpróbáltatásaikat még zenéléssel is fokozni kívánták. Azóta szabadidejük egy részét ezzel töltik. Az együttes repertoárja főként a magyar rockzene klasszikus gyöngyszemeiből áll, melyeket a zenekar önkényesen a saját képére formál, de emellett természetesen saját szerzeményeket is játszik.

Az együttes rendszeresen fellép a Traumatológiai Intézet klubjában, de koncerteket ad az ország több pontján, hazai és nemzetközi kongresszusokon, egészségügyi továbbképző-tanfolyamokon, bálokon meg bárhol, ahová meghívják.

Készítette: Fiery