Mesterek és gyermekek - Tolcsvay László interjú 5. rész

2025.03.19

Tolcsvay László születésnapi koncertjére március 27-én, az Erkel Színházban kerül sor. Az alábbi – ötödik – részben a Koncz Zsuzsával és Müller Péter Sziámival való BARÁTSÁG a fő témánk. A két művész szintén vendége lesz a jubileumi koncertnek. Most megtudjuk, hogy miért! Mint tudjuk, a Kossuth-díjas művész  nem csak a mai napig énekelhető és értelmezhető dalokat, slágereket írt, hanem számos világszerte ismert és elismert színpadi művet is. Ezek megírásához, előadásához, népszerűsítéséhez azonban megbízható társakra, barátokra is szükség volt, mert ők azok, akik ugyanúgy kitartottak a sikeres, mint a nehéz időszakokban. Róluk is beszélnünk kell. Kellemes olvasást mindenkinek (Fiery)

Ha valami nem sikerül, ne keseredj el, azt hiszed, ha megbántanak, mindjárt sírnod kell. De jól tudod, hogy a hold után felkel majd a nap, és meglátod, hogy könnyeidnek híre sem marad.

Koncz Zsuzsával, hogy alakult ki a közös munkád?

A zenei kapcsolatunk az első pillanattól kezdve jó volt. Akkor még Zsuzsa meg az Illés zenekar összetartozott, de az első lemezén már a Tolcsvay és a Trió játszott. Zsuzsa szerette ezt a sok szólamú éneklést velünk és megkért, hogy írjak neki egy nótát. Talán a Tilinkó volt az első, aztán a Ne sírj kedvesem, majd elkezdtünk folyamatosan együtt dolgozni. Nagyon szerettem neki dalokat írni, mert ő mindig fantasztikusan képviseli azt a dalt, amit előad. Zsuzsa nem csak elénekli, hanem azonosul is a dallal. Sosem volt meghatározva, hogy milyen típusú nótát írjak, éreztem, hogy mit kell írni, Tini pedig írta rá a szövegeket. Zsuzsa stúdiófelvételein rendszeres társ voltam. A '70-es évek végén szerveztem köré egy zenekart és rengeteget turnéztunk együtt. Később közösen írtuk meg Bródyval a Menetrend című lemezt. Az album 1981-ben készült és az azon hallható dalok néhány során a mai napig el lehet gondolkodni. A barátság a mai napig tart. Most is azért hívtam a koncertre, mert Koncz Zsuzsa 1969 óta hozzá tartozik az életemhez.

Beszéljünk egy kicsit a rövid életű T-Monográfról is…

Én találtam ki a nevet, de nem volt szerencsés választás. Rajtam kívül nem nagyon értette senki. 1993-ban készítettem egy szólólemezt Müller Péter Sziámival, az volt a címe, hogy Kapcsolj át, később, '97-ben megszületett a Fehér zaj, azon Tini is meg Sziámi is írt szöveget, de az szólisztikus lemez volt. Két évvel később 1999-ben született meg a T-Monográf ötlete. A Fehér zaj a Sony Music-nál jelent meg és vittem volna a következő lemez anyagot, de nekik az túl elvont volt, nem kellett, de szerencsére nem sokkal később behívtak a Hungarotonhoz, hogy az egyik szerkesztő hallotta ezt az anyagot és zseniálisnak tartja. Örülnének neki, ha náluk csinálnánk meg, de jött a szokásos műsor, hogy jó, de akkor ne ez legyen a borítón, ne az legyen az album címe… Jó, akkor mi legyen a nevünk? Akkor találtam ki kínomban a T-Monográfot. A szerkesztő pedig azt mondta, hogy a lemez címe legyen Tamagocsi. Hamarosan újra megjelenik ez a lemez bakeliten és végre kijavítjuk a címét, ami az lesz, hogy A Földön túl.

Akkor volt a divat Tamagocsi…

Sziámi írt egy zseniális szöveget - ez lett a Tamagocsi című filozófikus dal -, ami az életünkkel kapcsolatos kérdéseket hasonlítja ehhez a bekapcsolom-kikapcsolom szerkezetekhez.

Sziámi hogy került képbe?

A papájával, Müller Péterrel már 1982-83 óta voltam barátságban. Akkor még nem volt szó közös munkáról, csak barátság. A szomszéd faluban töltötte a nyarakat és összebarátkoztunk. Pár évvel később kérdezte Péter, hogy megírnám-e a Doctor Herz zenéjét. Akkoriban változott az ország, rendszerváltás meg egyebek... Nagy siker lett. Péter mondta, hogy van egy évtizede dédelgetett álma: Szűz Mária életéről kellene írni egy művet, neki már kész szövegkönyve, egy könyve rengeteg verssel és azt mondta, hogy ezt képzelné a zenemű alapjának. Nekem nagyon tetszett ez az elképzelés. Ekkor javasolta, hogy a fia milyen jó versíró és milyen jó lenne, ha ő írná meg a történet szövegét. Ekkoriban Sziámi az Őrségben élt. Nem volt még mobiltelefon, nem volt internet, nem volt semmi. Találkoztunk. Én előtte már hallottam róla egy zugfelvételről és megijedtem, hogy hogyan fogok egy ilyen "underground palival" zöld ágra vergődni, hiszen teljesen más stílust képvisel, mint én. Elég, ha azt mondom, hogy azóta vagyunk barátok a szó mély értelmében vett barátok. A világ dolgainak 80%-át azonosan látjuk, csak más hangszínben beszélünk. A Mária evangéliumának a verseit Sziámi ugyanolyan ihletett állapotban írta meg a szöveget, mint én a muzsikát. Mind a hárman hihetetlenül beleéltük magunkat a közös munkába. Úgy ötvözte az evangélium sorait a saját verseivel, mintha az egészet ő írta volna. Ekkor elindult egy "szerelmes" munkafolyamat. Volt, hogy Sziámi az Őrség egyetlen működő telefonfülkéjéből hívott fel engem és diktálta be az új szöveget a telefonba, én pedig küldtem neki kazettán a zenéket. Mindent felénekeltem és minden meg volt hangszerelve kompletten. Amikor már majdnem befejeztük a darabot, megmutattuk Kerényi Imrének, aki hallgatás közben valahol a felénél felpattant és azt mondta, hogy ezt be kell mutatnunk a Madách Színházban. Ez volt Sziámival az első közös munkánk és azóta - nincs mese - együtt dolgozunk. Hagyom, hogy szabadjára engedje a fantáziáját – néha meglep, hogy miket ír – de ő is tudja, hogy én nem vagyok olyan alternatív, mint ő. Akárhogy is írja, egyszer elénekelem és soha többet nem felejtem el. A bonyolultnak tűnő és komplex üzenetet tartalmazó versei egy pillanat alatt átszaladnak bennem és megmaradnak. Az Éltek vizek erre egy nagyon jó példa. Sziámi akkor már Pesten lakott, találkoztunk és elmondta nekem, hogy írt egy szöveget és amikor eljátszottuk, az annyira megrázó volt, hogy úgy éreztük, ha ebből a dalból soha nem lesz felvétel, csak ez a pillanat marad - amit most ketten megéltünk -, már érdemes volt élni és ez számtalanszor előfordul a közös munkánkban. Egyszerre vagyunk mesterek és gyerekek. El fogjuk énekelni együtt a Barátság című nótát, amit egyébként a Vörös és fekete című közös musicalben. Effektív módon a barátságról szól. Többek között ezért is van helye a március 27-i koncertemen.

Folytatjuk…

Készítette: Fiery